PİŞMEYEN CHEESECAKE / ŞEKERLİ KONDANSE SÜT YAPIMI
‘ETON MESS’ USULÜ SUNUMU

PİŞMEYEN CHEESECAKE / ŞEKERLİ KONDANSE SÜT YAPIMI

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

450 gr taze krema peyniri*
1 konserve kutu (380 gr) kondanse süt (veya aşağıda verilen reçeteyle evde hazırlayacağınız 1 tertip kondanse süt, yaklaşık 360-380 gr arası olacaktır)
50 ml (yarım çay bardağı) limon suyu, taze sıkılmış
1/2 çubuk vanilyanın özütü veya 1 paket toz vanilya
200 gr (yaklaşık 1,5 paket) yulaflı veya tahıllı (burçak) bisküvi
70 gr eritilmiş tereyağı
Evde Pratik Şekerli Kondanse Süt Yapımı 1+ 1/4 su bardağı (100 gr) süt tozu
1 su bardağı (170 gr) toz şeker
55 gr oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı
1 çay bardağından 1 parmak eksik (80 ml) kaynar su

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Malzemeler

Tarife Atla

Açıklama

Paylaş

Pişmeyen yani fırınlamadan hazırlanan bir cheesecake düşünün. Birkaç püf noktasına uyarak ve köşedeki bakkaldan bile hemen temin edebileceğiniz birkaç basit malzemeyle ortaya çıkrabileceğiniz bu nefis pastayı tadınca ve kıvamını görünce elde ettiğiniz sonuca kendiniz bile inanamayacaksınız!

Cheesecake tutkum eski yıllara dayanıyor ancak ilginçtir ki pişmeyen çeşidine karşı bir antipati geliştirmiş ve yıllardır bunu bir türlü aşamamıştım. Ta ki bu tarifi keşfedinceye kadar! Pişirilmeden hazırlanan cheesecake’lerin kıvamlarını da tatlarını da hiç sevmememin nedeni ise bu tariflerde bağlayıcı malzeme olarak jöle, yaprak jelatin veya toz jelatin kullanılması ve çoğu kez süzme yoğurt, labne ve/veya krem şanti ile hazırlanmasıdır. Kimse kusura bakmasın ve kim ne derse desin ama bence bunlar cheesecake literatürü içerisinde dahi yer almaması gereken, mümkünse başka isimlerle adlandırılması gereken pastalar veya tatlılardır. Neyse, biz şimdi asıl konumuza dönelim…  Bazen, kullanırım düşüncesiyle alıp kilerime koyduğum ve nedense bir türlü sırası gelip de kullanmadığım malzemeleri değerlendirme derdine düştüğüm oluyor (mesela son tüketim tarihleri yaklaşıyorsa, ziyan olmasın kabilinden). İşte yine böyle zamanlardan birinde bir de baktım ki kışın balkabaklı tart yapmak için aldığım bir kutu “Sweetened Condensed Milk” (‘tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt’ veya ‘şekerli kondanse süt’) ürünü kilerde öyle durup duruyor. Son tüketim tarihi çok yakın olmasa da yaz tatili yaklaştığı için ve ben her halükarda kileri boşaltmaya çalıştığım için bu ürünü kullanmam gerektiğine karar verdim. Derken, tariflerine yüzde yüz güvendiğim Martha Stewart’ın web sayfasında daha evvel gördüğüm “No-bake Cheesecake” tarifi aklıma geldi! Zira jelatin veya jöle gibi bu pastanın tadını değiştiren maddeler içermediği için aklımın bir köşesine yazmıştım belki bir gün tüm tabularımı yıkar ve Martha Stewart’ın bu tarifini deneme cesaretini gösteririm diye. Ayrıca Annem de yıllar önce yurtdışında bir arkadaşının elinden yediği pişmeyen cheesecake’i ne kadar beğendiğini, hala tadını unutamadığını ballandıra ballandıra anlatınca bu tarifi denemek zaten farz oldu! Uzun lafın kısası sonuç, en çok da beni şaşırtacak şekilde beklediğimin çok üstünde hatta (bu kelimeyi kullanmaktan kaçınsam da, itiraf etmeliyim ki) neredeyse mükemmel oldu! Bir de mevsimlerden çilek mevsimi olunca bol taze çilekli haliyle nefis bir cheesecake ortaya çıktı. Üstelik hiç fırın yakmadan ve kabardı mı, çatladı mı gibi dertlere düşmeden…

Yalnız bu tarifi ikinci kez denemeye kalktığımda, ne yazık ki her yerde kolay kolay bulunmayan şu yoğunlaştırılmış süt ürününü bulamadım. Aklıma ilk olarak süt reçeli geldi ancak pratik bir cheesecake yapalım derken kimse oturup da 2 saatte ve sık aralıklarla karıştırarak hazırlanan süt reçeliyle uğraşmak istemeyeceği için ve ayrıca süt reçeli rengi ve karamelimsi tadı itibariyle tam olarak ihtiyaç duyduğum ürünün yerine geçemeyeceği için başka bir hal çaresi bulmak gerekiyordu. Neyse ki biraz araştırıp kondanse sütün üretimi hakkında bazı teknik bilgileri de okuyunca bu iş için pratik bir çözüm olacak reçeteye de ulaştım. Hemen bir tertip hazırladım ve hem başka tariflerde hem de bu tarifte kullanmayı denedim ve çok sevinerek gördüm ki sonuç konserve kondanse süt ile yaptığımdan daha bile iyi oldu.

‘Şekerli Kondanse Süt’ için önerdiğim reçeteyi tarifin devamında bulabilirsiniz.

Kaynaklar

Bu tarif www.marthastewart.com sitesindeki “No-Bake Cheesecake” tarifinden uyarlanmıştır.

Evde kondanse süt yapımı için uygulanan reçete, çeşitli kaynaklardan araştırıldıktan sonra ehow.com ‘da “How to make sweetened condensed milk in Three Easy Steps…” başlıklı yazıdan faydalanarak uyarlanmıştır.

* ‘Taze krema peyniri’ derken kesinlikle ‘eritme krem peynir’ veya ‘süzme peynir’ ya da labne kastedilmemektedir! Özellikle bu tarif için genelde labnelerin yanında 200 gramlık kutularda satılan “….beyaz / ….white” gibi markalaşmış isimleri olan taze peynirlerden kullanmanızı öneririm.

Püf nokta!

Çok düzgün kenarlar elde etmek için kalıba karışımı dökmeden  önce kenarlarına şerit şeklinde muntazam kesilmiş pişirme kağıdı (veya kırtasiyelerden temin edebileceğiniz şeffaf asetat kağıdını) döşeyebilirsiniz.

Kağıdın kalıbın iç kenarlarına rahatça tutunması için bir fırçayla azıcik erimiş tereyağından sürün ve üstüne düzgün şekilde kesilmiş pişirme kağıdını yapıştırın. Asetat kağıdını kullanmadan önce ılık su ve sabunla yıkayabilir ve kurulayıp kullanabilirsiniz.

Servis Önerisi

Mevsiminde her türlü taze meyve, dilerseniz çikolata parçacıkları, fındık, fıstık, krokan vb gibi sevdiğiniz veya cheesecake ile yakıştırdığınız ne varsa üzerine koyarak servis edebilir, hatta her bir dilimini farklı lezzetlerle sunabilirsiniz.

Yazının devamında ‘Eton Mess’ usulü bir sunum şekli için yapmanız gerekenler anlatılmıştır.

Malzemeler

450 gr taze krema peyniri*
1 konserve kutu (380 gr) kondanse süt (veya aşağıda verilen reçeteyle evde hazırlayacağınız 1 tertip kondanse süt, yaklaşık 360-380 gr arası olacaktır)
50 ml (yarım çay bardağı) limon suyu, taze sıkılmış
1/2 çubuk vanilyanın özütü veya 1 paket toz vanilya
200 gr (yaklaşık 1,5 paket) yulaflı veya tahıllı (burçak) bisküvi
70 gr eritilmiş tereyağı
Evde Pratik Şekerli Kondanse Süt Yapımı 1+ 1/4 su bardağı (100 gr) süt tozu
1 su bardağı (170 gr) toz şeker
55 gr oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı
1 çay bardağından 1 parmak eksik (80 ml) kaynar su

Adımlar

1
Yapıldı

Adım 1

Bisküviler rondoda un haline getirilir, tereyağıyla iyice karıştırılır. 22-24 cm.lik kelepçeli kalıbın tabanına pişirme kağıdı döşenir ve bisküvi karışımı bir kaşığın tersiyle bastırarak düzleştirilir. Krem peynirli harç hazırlanırken kalıp buzdolabında bekletilir.

2
Yapıldı

Adım 2

Krem peyniri önceden çırpma kabına alıp birkaç saat oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Pütürsüz bir kıvam elde etmek için bu çok önemli!

3
Yapıldı

Adım 3

Bir tel çırpıcıyla veya mikserin düşük hızında krem peynir vanilyayla birlikte kremamsı olana kadar dövülür veya çırpılır. Yoğunlaştırılmış süt, mikser çalışmaya devam ederken yavaş yavaş akıtarak ilave edilir. Veya azar azar birkaç partide ekleyip her ilaveden sonra çırpma teliyle krem peynire yedirilir.

4
Yapıldı

Adım 4

Son olarak limon suyu eklenir ve özleşene kadar kısa bir süre daha karıştırılır. Kalıba boşaltılır, üstü bir spatulayla düzleştirilr ve kalıp birkaç kez dikkatlice tezgaha vurulur ki kalan hava baloncukları giderilsin.

5
Yapıldı

Adım 5

Buzdolabında 3-4 saat hatta tercihen 1 gece bekletilir. Kalıptan düzgün çıkması için kelepçesini açmadan önce ince bir bıçakla kenarından geçilir.

6
Yapıldı

Adım 6

Evde Pratik Şekerli Kondanse Süt Yapımı
Tüm malzeme bir araya getirilir ve derin bir kapta mikser ile çırpılır veya blenderdan geçirilir. Bu işlem birkaç dakika sürecektir. Sonuçta pütürsüz ve kremsi, koyu boza kıvamında bir ürün elde edilidir. (Mutfak teraziniz varsa malzemelerinizi net olarak bununla tartarak kullanın).

7
Yapıldı

Adım 7

Bu ürün soğukta epeyce katılaşacağı için kullanmadan önce bir süre oda sıcaklığında bekletmekte fayda vardır.

8
Yapıldı

Adım 8

Pişmeyen Cheesecake ile 'Eton Mess Cheesecake'
'Eton Mess' dedikleri İngiltere'nin Eton Koleji'nde 1900'lü yıllardan beri her yıl oynanan Cricket maçları sonrasında geleneksel olarak ikram edilen ufalanmış beze, krema veya dondurma ve çilek ya da diğer kırmızı yaz meyvelerinden biri ya da birkaçıyla yapılan çok basit ama bir o kadar da lezzetli bir tatlıdır. Yabancı kaynaklardan görüp de özendiğim bir fikir de bu tatlıyı cheesecake üzerine uyarlamaktı, ki bunu elbette pişirerek hazırladığımız cheesecake ile yapmak da mümkün. Ancak madem yazın sıcakta pişmeyen cheesecake'i tercih ettim ve çilek de tam mevsimindeyken... hatta daha da iyisi, önceki hafta yaptığım pavlovadan artan ev yapımı bezelerim de hazır elimin altındayken bu 'Eton Mess Cheesecake'in denenmesi kaçınılmaz bir hal aldı.

9
Yapıldı

Adım 9

Tek yapmanız gereken şey 500 gr kadar çilek alıp, yıkayıp ayıkladıktan sonra yarısını tatlılık oranına göre 1-2 kaşık pudra şekeriyle blenderdan geçirip basit bir sos haline getirmek. Bu sosun içine isterseniz birkaç çileği dilimleyip eklemek, sosu cheesecake'in üzerine gezdirmek, kalan çilekleri ortaya dizmek ve üzerine ufaladığınız beze parçalarını gezdirmek! Bezelerin ev yapımı olması gerekmiyor, hazır da alabilirsiniz.

PİŞMEYEN CHEESECAKE / ŞEKERLİ KONDANSE SÜT YAPIMI

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Tarif Yorumları

Bu tarif için henüz yorum yok, yorumunuzu yazmak için aşağıdaki formu kullanın
önceki
EV YAPIMI TAZE MAKARNA
sonraki
KREM ŞOKOLA
önceki
EV YAPIMI TAZE MAKARNA
sonraki
KREM ŞOKOLA

Yorumunuzu Ekleyin