Bademli Piramit Kokos

Bademli Piramit Kokos

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

60 gr toz badem
65 gr Hindistan cevizi rendesi
110 gr toz şeker
2 (iri boy) yumurta akı
1 fiske tuz

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Malzemeler

Tarife Atla

Açıklama

Paylaş

Yıllar önce ünlü bir Fransız markasına ait farklı şekilleri olan birkaç silikon kalıp satın aldım. Bunların her birinin karton ambalajlarının iç yüzünde Fransa’nın popüler şeflerinden Sophie Dudemaine’e ait tariflerin yer aldığını fark ettim. Fransızca biliyor olmanın getirdiği avantajdan faydalanarak satın aldığım tüm silikon kalıpların karton paketlerinde bulunan tüm tarifleri denedim ve hepsinden de çok başarılı neticeler elde ettim! “Bademli Piramit Kokos” olarak uyarladığım bu tarifin orijinal adı “Rochers a la Noix de Coco” dur.  Bu tarifin orijinalinde toz badem yoktur, yani arzu edilirse sadece Hindistan cevizi rendesiyle de hazırlanabilir. Ayrıca toz badem yerine arzu edilirse aynı ölçüde toz fındık da kullanılabilir ki bu da gayet lezzetli bir sonuç verir. Dikkat! Hangisini tercih ederseniz edin sonuçta kullandığınız toplam kuru madde ağırlığı 125 gr civarında olmalıdır.

Gelelim şu kalıp meselesine…Diyeceksiniz ki nereden bulalım biz şimdi o kalıbı? Ama şart değil elbet piramit şeklinde olması. Kaldı ki ben bile zaman zaman mini muffin kalıbında yapıyorum veya hiç kalıp kullanmadan, kurabiye gibi tepsiye kaşık yardımıyla yuvarlak parçalar döküyorum – ki o zaman da çok hoş oluyor, bir nevi sade ve rustik bir makaron gibi düşünebilirsiniz. O halde hemen nasıl yapacağımıza bakalım…

 

Toz badem veya badem unu nedir?

Toz badem veya badem unu tuzsuz çiğ bademin öğütülmüş halidir. Toptancı gibi gross marketlerden hazır şekilde satın alınabileceği gibi evde de hazırlanabilir. Kabukları ayıklanmış olarak satılan çiğ bademler alınıp robotta öğütülür; daha da ince bir badem tozu elde edilmek isteniyorsa öğütülen bademler kaşıkla ezerek bir elekten geçirilebilir. Robotta çekilmiş badem tozunun hafif dişe gelen kıvamını tercih edenler bu ikinci aşamaya gerek duymayabilir. Kabuksuz çiğ badem bulamazsanız. İlle de badem diyorsanız o zaman biraz daha zahmete katlanıp kavrulmamış tuzsuz kabuklu badem alıp üzerine kaynar su döküp biraz bekleyeceksiniz. Su ılınmaya başlayınca elinizde ovalayarak bademlerin kabuklarını tek tek ayıklayacaksınız. Sonra bademleri rondodan geçirmeden önce bir teflon tavada hafif ateşte kurutacaksınız (fazla kavurmaya gerek yok, iyice kurumaları yeterli). Kuruduktan sonra öğütmek için biraz ılınmalarını bekleyeceksiniz. Bu kısım biraz fazla zahmetli değil mi? İyisi mi siz vazgeçin bu badem sevdasından, kavrulmuş tuzsuz fındıkla yapmayı deneyin.

 

 

 

Malzemeler

60 gr toz badem
65 gr Hindistan cevizi rendesi
110 gr toz şeker
2 (iri boy) yumurta akı
1 fiske tuz

Adımlar

1
Yapıldı

Adım 1

Fırın 180 dereceye ısıtılır.

2
Yapıldı

Adım 2

Kalıp kullanılacaksa gözlerin içi yumuşak margarinle hafifçe yağlanır. Değilse, fırın tepsisi pişirme kağıdıyla kaplanır.

3
Yapıldı

Adım 3

Toz şeker rondo veya robottan geçirerek inceltilir. Toz badem ve Hindistan ceviziyle bir kasenin içinde harmanlanır.

4
Yapıldı

Adım 4

Yumurta akları bir fiske tuz ile iyice köpürünceye dek çırpılır.

5
Yapıldı

Adım 5

Toz karışım yumurta aklarına 2-3 partide, her seferinde plastik veya silikon bir spatula veya tahta kaşık yardımıyla alt üst edilerek karıştırmak suretiyle ilave edilir.

6
Yapıldı

Adım 6

Hazırlanan karışım bekletilmeden piramit şekilli silikon kalıba eşit şekilde paylaştırılır ve önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 30 dk pişirilir.

7
Yapıldı

Adım 7

Bu harç pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine iki kaşık yardımıyla lokmalar halinde paylaştırılarak da hazırlanabilir. Ya da daha farklı ebatlarda başka kalıplarla da pişirilebilir. Bu durumlarda pişirme süresini azaltmak ya da ayarlamak gerekebilir. Tepsiye kaşıkla dökerek minik kurabiyeler şeklinde pişirilirse, pişme süresi dikkatle takip edilmelidir zira yaklaşık 15 dakikanın sonunda kenarları kızarmaya başlar fakat ortası yumuşak kalmış gibi görünebilir. Oysa soğudukça biraz daha sertleşecektir.

Bademli Piramit Kokos

Sosyal ağınızda paylaşın:

Veya bu URL'yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Tariflerime Ekle

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Tarif Yorumları

Bu tarif için henüz yorum yok, yorumunuzu yazmak için aşağıdaki formu kullanın
önceki
ÇİKOLATALI NARLI TART
sonraki
Ahududu ve Orman Meyveli Vanilyalı Kap Kekler
önceki
ÇİKOLATALI NARLI TART
sonraki
Ahududu ve Orman Meyveli Vanilyalı Kap Kekler

Yorumunuzu Ekleyin